Zobacz naszą holenderską stronę: www.vdu.nl

Masz pytania? 48 508 504 465


Gdzie pracować za granicą? Wybierz Holandię

dlaczego warto wybrać Holandię?
W ostatnich latach polski rynek przeszedł dużą metamorfozę i stał się bardziej przyjazny dla osób poszukujących zatrudnienia. Spadek bezrobocia, podniesienie stawek minimalnych i niż demograficzny sprawiły, że łatwiej jest znaleźć ciekawą ofertę dla siebie. Jednak zarobki w euro nadal dają kwoty, na które wielu pracowników nie może liczyć, dlatego emigracja za pracą nadal jest bardzo popularna. Planujesz wyjazd za granicę? Wybierz Holandię. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego to się opłaca!

Wyjazd do pracy w Holandii – zalety

Holandia słynie z otwartości mieszkańców, gościnności i przejrzystych przepisów. Minimalne zarobki są tutaj uzależnione od wieku, a ich odgórne wysokości regulują państwowe rozporządzenia CAO. Gospodarka kraju intensywnie się rozwija. Wiąże się z rosnącymi wakatami na wielu stanowiskach – zarówno specjalistycznych, jak i związanych z prostymi zajęciami, które nie wymagają specjalistycznych kwalifikacji. Wyjazd do Holandii dla Polaków może oznaczać szansę na szybkie znalezienie dobrej pracy. Czyli takiej, która zapewnia stabilne warunki oraz atrakcyjne stawki. A te, w przeliczeniu na złotówki, pozwalają dość szybko zgromadzić oszczędności.

Dla wielu osób bardzo ważne jest także to, że praca w holenderskich firmach jest w pełni legalna. Dzięki temu ma się ważne ubezpieczenie. Kolejnym przywilejem jest prawo do urlopu wypoczynkowego oraz wliczanie stażu do emerytury.

Dla kogo jest praca w Holandii?

Holenderski rynek wykazuje duże zapotrzebowanie na pracowników. Z powodzeniem można znaleźć tutaj atrakcyjne opcje dla specjalistów (np. ślusarzy, mechaników, elektryków, cieśli, pracowników IT). Bez problemu można jednak wyszukać wiele propozycji dla osób niewykwalifikowanych w konkretnej branży.

Holandia słynie z doskonale rozwiniętego ogrodnictwa, dlatego sezon od wiosny do jesieni to dobry czas, aby zajęcia dodatkowego szukać właśnie w tym sektorze. Polacy bardzo często zajmują się sadzeniem i pielęgnacją kwiatów, sortowaniem cebulek tulipanów, zbiorem warzyw. Dostępne są miejsca na budowach, dla magazynierów i operatorów wózków widłowych. Centra logistyczne i sklepy internetowe dodatkowego wsparcia najczęściej poszukują w okresie przedświątecznym. Kolejną branżą jest sektor produkcyjny – nasi rodacy znajdują miejsca przy taśmach montażowych oraz zajmują się pakowaniem wyrobów.

Zróżnicowanie rynku sprawia, że wyjazd do pracy w Holandii może okazać się doskonałym sposobem na rozwój zawodowy i budowanie ścieżki kariery za granicą, a także formą podreperowania domowego budżetu. Proste zajęcia sezonowe bardzo chętnie wybierają studenci i starsi uczniowie, którzy w wakacje chcą dorobić do stypendium bądź kieszonkowego. Do Holandii chętnie wyjeżdżają osoby, które na co dzień pracują w Polsce, ale potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki, chcą odłożyć oszczędności lub pokryć nieprzewidziane wydatki.

Czy znajomość języka jest konieczna?

Zastanawiasz się, gdzie wyjechać do pracy, aby dodatkowo zarobić? Język niderlandzki jest dość trudny, dlatego wielu przeraża ta bariera. Warto jednak wiedzieć, że często oferty dla niewykwalifikowanych pracowników nie stawiają wymogu językowego. Czasami wystarcza podstawowa znajomość angielskiego. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku specjalistów, którzy muszą na co dzień komunikować się z miejscowymi przełożonymi i współpracownikami. Wtedy niezbędne są certyfikaty językowe. Niektóre firmy pozwalają jednak porozumiewać się po angielsku (np. holenderskie oddziały międzynarodowych korporacji).

Jakie są zarobki w Holandii?

Minimalne zarobki w Holandii są regulowane przez przepisy CAO, które są wydawane 2 razy do roku (w styczniu i lipcu).

Od 1 stycznia 2020 roku holenderska płaca minimalna (brutto) wynosi:

  • dla osób od 21 lat – 1656,60 euro miesięcznie (381,60 euro tygodniówki, 76,32 euro dniówki),
  • dla osób w wieku 20 lat – 1322,90 euro miesięcznie (305,30 euro tygodniówki, 61,06 euro dniówki),
  • dla osób w wieku 19 lat – 992,15 euro miesięcznie (228,95 euro tygodniówki, 45,79 euro dniówki),
  • dla osób w wieku 18 lat – 826,80 euro miesięcznie (190,80 euro tygodniówki, 38,16 euro dniówki).

Kwoty te dotyczą ustawowego czasu pracy (36, 38, 40 godzin tygodniowo – w zależności od ustaleń CAO dla konkretnej branży). Polacy z powodzeniem mogą jednak znaleźć zatrudnienie po wyższych stawkach (w zależności od posiadanych kwalifikacji, doświadczenia i znajomości języka).

Bezpieczna praca za granicą z agencją pośrednictwa

Osoby, które nie znają niderlandzkiego i nie mają wsparcia na miejscu (np. rodziny lub znajomych) najczęściej decydują się na wyjazd z agencją pośrednictwa. Takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji, ale dzięki niemu możliwa jest bezpieczna praca za granicą. Holandia na polskich pracowników otwarta jest już od 2004 roku. Mimo tego, że to kraj wielokulturowy i przyjazny dla cudzoziemców, pomoc specjalistów pozwala uniknąć wielu obowiązków związanych z logistyką przedsięwzięcia.

Agencja doradztwa personalnego VDU. oferuje wyjazdy do pracy w Holandii również dla par (w tym osób bez znajomości języka). W bazie dostępnych jest wiele atrakcyjnych ofert zatrudnienia sezonowego oraz długoterminowego w ogrodnictwie, produkcji, budownictwie, logistyce, przemyśle spożywczym. Zapewnia ona swoim pracownikom korzystne warunki, zakwaterowanie w dogodnej lokalizacji oraz transport. Warto spróbować!

Wypełnij formularz i wyjedź z nami do pracy w holandii